Select Page

ناک سنسور

ناک سنسور یعنی سنسور ضربه

همانطور که از اسمش پیداست ربطی به ضربه دارد و کارش شناسایی ضربه های وارد به موتور ماشین و اعلام آنها به ای سی یو است

این ضربه ها به دلیل سوخت ناقص و احتراق بد هنگام

(زود هنگام یا دیر هنگام)توسط پیستون و شاتون و قطعات متحرک به موتور ماشین زده میشود)

(انفجار ناقص موجب این فرایند است)

و در دراز مدت موجب خرابی و فرسایش موتور میشود…صدای موتور رو هم زیاد میکنه و لرزش موتور زیاد میشود و نتیجه عمر موتور کم میشود.

ضربه زنی در اثر احتراق پیش رس(زود هنگام) یا خود سوزی مخلوط هوا و سوخت در داخل موتور ایجاد میشود ودر صورت تداوم میتواند منجر به صدمه به قطعات موتورگردد.

از جمله صدمات آن میشود به ترک خوردن و ذوب شدن پیستون خم شدن شاتون وصدمه به شمع ها اشاره کرد.

سنسور ضربه بروز آنرا حس کرده وبه Ecu گزارش میکندو Ecu در جهت جلوگیری از آن مقدار آوانس جرقه را کم کرده ونسبت هوا به سوخت را کمی غنی تر میکند.

با از بین رفتن ضربه زنی مجددا آوانس جرقه توسط Ecu افزایش میابد. این کاهش وافزایش مرتبا ادامه میابد تا جایی که موتور همیشود در شرایط

آستانه ضربه زنی که حداکثر بازدهی وجود دارد کار کند.

ناک سنسور روی بدنه موتور بیشتر در نواحی اوج تنش پیچ میشود…

عموما ناک سنسور یک عدد هستش اما در برخی موتور های پیشرفته از چند ناک سنسور در موتور در بخش های مختلف استفاده میشود.

بزارید توضیح بدم آوانس چیست:

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید همواره بعد از اینکه مخلوط سوخت و هوا در داخل سیلندر توسط جرقه شمع محترق شد زمانی طول میکشد تا احتراق درون سیلندر بسط پیدا کند و به همین دلیل تاخیر کوتاهی بین اولین جرقه(نقطه1)و شروع احتراق(نقطه 2)اتفاق میوفتد.

جهت رسیدن به حداکثر قدرت خروجی موتور زمان جرقه می بایست طوری طراحی گردد که حداکثر قدرت احتراق(نقطه 3)در 10 درجه بعد از نقطه مرگ بالا

* 10 ATDC(آخرین حد بالا رفتن پیستون)تولید شود.با توجه به فاصله زمانی لازم از لحظه شروع جرقه تا لحظه احترق کامل؛جرقه می بایست کمی قبل از نقطه مرگ بالا(**BTDC) زده بشه که اون رو آوانس جرقه میگن.

after top dead center *

before top dead center **

ناک سنسور وقتی وارد عمل میشود مقداری از قدرت ماشین رو کم میکنه برای اینکه میزان سوخت رو تغییر میده و این عمل باعث میشود مقدار سوخت کمتر بشه و در نتیجه اندکی از قدرت ماشین کم بشه.

گاهی به دلیل استفاده از بنزین نا مرغوب ناک مرتبآ وارد مدار میشود و این عمل باعث میشود قدرت ماشین کم بشه و راننده فکر کنه بخشی از ماشین مشکل داره.

اما مشکل از جایی نیست..

مشکل بنزینه نا مرغوبه که باعث میشود ناک برای جلوگیری از صدمه وارد عمل بشه و این کارش باعث کاهش قدرت بشه.

شما باید بنزین ماشینتون رو مطابق با عدد تراکم موتور انتخاب کنید و برای هر موتور از اکتان بنزین مخصوص اون استفاده کنید تا شاهد این مشکلات نباشید.

پایین بود اکتان بنزین موجب بیشتر شدن کار ناک سنسور میشود.

وقتی اکتان پایین باشه و مقدار تراکم بالا موتور ماشین شما بنزین رو بیشتر از حد ظرفیتش متراکم میکنه و این عمل باعث میشود بنزین زود منفجر بشه و ضربه زده بشه.

کار ناک دقیقآ تنظیم همین ضریه هست و نمیزارد به موتور فشار زیادی بیاید.

بالا بودن زیاد اون هم همینطور.

بهتره بگم برای ماشینهایی که ناک سنسور دارند بنزین سوپر و بنزین ساده فرق چندانی از بابت اصطحلاک نداره و شما خیالتون از بابت تنش های موتور راحته.

فقط بنزین سوپر باعث کارکرد نرم تر میشود و میتونید راحت دور رو بالا ببرید.

البته استفاده از بنزین مناسب باعث بالا رفتن عمر ماشین میشود.

پس حد نرمال رعایت شود.

محل پیچ شدن ناک سنسور در یک موتور(روی بلوکه)لازم به ذکر است برای هر موتور محل فرق میکند ولی عموما روی بلوکه و سرسیلندر است.

ناک سنسور

 

Call Now Buttonتماس با کارشناسان